Akupunktur Tedavisi ile Sigara Bırakma

Kişi sigara içtikçe sigaranın içerisinde bulunan birtakım maddeler beynin ödül merkezini uyarır ve kişide haz uyandırır. Bu durum tıpkı cinsellikte olduğu gibi zaman içerisinde beynin sigara veya herhangi bir bağımlılık durumunda tekrar o maddeyi istemekle sonuçlanır.

Akupunktur Tedavisi ile Sigara Bırakma

Akupunktur Tedavisi ile Sigara Bırakma

Akupunktur tedavisi sayesinde kişiler kolaylıkla seanslar ile bağımlılıklarından kurtulabilmektedir. Kişilerin bağımlılıktan kurtulması için ilk olarak bağımlılık etkeninin nasıl ortaya çıktığı ve ne şekilde bu günlere kadar geldiği konusunda hasta ön değerlendirmeden geçirilir.

Bu ön değerlendirme sırasında hastanın var olan hastalıkları, akupunktur tedavisi almasında herhangi bir sakınca olup olmadığı ve düzeltilmesi gereken başka durumlar varsa bunların nasıl ele alınabileceği hususlarında hekim tarafından bilgilendirme sağlanır. Daha sonra tüm durumlar ele alınır ve yine hekim tarafından hastaya uygun süreler belirlenerek bir tedavi planlaması yapılır.

Akupunktur ile sigara bırakma tedavisine ihtiyaç duyan kişilerde uzun süre sigara kullanımına bağlı olarak çeşitli sistemik hastalıklar gelişmiş olabilir. Bu durumlar için de seans sırasında gerekli noktalar kullanılarak kişinin mümkün olduğunca tüm olumsuz koşullardan arınmasına yardımcı olunur.

Akupunktur ile sigara bırakma tedavisi sırasında kullanılan akupunktur noktaları beynin haz bölgesi ile ilgilidir. Kişi sigara içtikçe sigaranın içerisinde bulunan birtakım maddeler beynin ödül merkezini uyarır ve kişide haz uyandırır. Bu durum tıpkı cinsellikte olduğu gibi zaman içerisinde beynin sigara veya herhangi bir bağımlılık durumunda tekrar o maddeyi istemekle sonuçlanır. Bağımlı olunan madde – ki burada sigaradan bahsediyoruz ama alkol veya yeme bağımlılığında da benzer durumlar geçerlidir – tüketildikçe beyin giderek daha çok onun yokluğunu hisseder hale gelmektedir.

Daha sonrasında kişi sigarayı kendisi bırakmak istese bile yoksunluk sendromu ile karşılaşacaktır. Beyin kişiyi ilk zamanlar ciddi anlamda zorlayacaktır. Kişinin irade gücü yeterince kuvvetli değilse yeniden sigara içmeye devam edecek veya irade kuvvetli ise sinirli, depresif ve yoğun strestli günler geçirmeye başlayacaktır. Stres zaman içerisinde azalarak gider ancak kişinin herhangi bir olumsuz durum başına gelmesi halinde yeniden sigaraya dönüp dönmemesi yine iradesine kalmış bir şeydir.

Ancak akupunktur ile sigara bırakma tedavisi sayesinde kullanılan sinir uçları beynin sigaradan haz almaması gerektiğini öğretmekle başlar. Beyne bu tür maddeler vücuda girdiğinde mutluluk hormonu salgılamaması ve bu tür maddeleri sevmemesi konusunda bir nevi terbiye yapılır, desek yanlış olmaz.

Beyin bunları unuturken kişiden de stres etkenleri azaltılır. Bunun için kişinin stres seviyesi ve yoksunluk nedeniyle ortaya çıkan ruhsal sorunlar çözülür. Bütün bunlar sigara bırakmayı daha kolay hale getirir. Kişinin seanslar ile yavaş yavaş sigara olmadan yaşama adapte olmasına yardımcı olunur.

Eğer varsa sigara nedenli veya başka kaynaklı meydana gelmiş solunum yolları problemleri; bunlar ile de seans sırasında ilgili noktalar kullanılarak hastanın refah seviyesinde yükseltme sağlanır. Hastanın mümkün olan tüm sorunları tek tek ele alınır ve daha ilk seanstan farkını hissettirir.

Akupunktur sayesinde sigara, alkol, yemek gibi herhangi bir bağımlılığından kurtulan ve günlük hayatına kolayca adapte olan birçok hasta bulunmaktadır.

 

  


 

Karagöz Medya Yayın Editörü ve Reklam Müdürü Müjdat GÜLDÜ

+90 532 445 58 49 Whats App 

www.karagozmedya.com