Akupunktur ve Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji Ve Akupunktur

Akupunktur ve Fibromiyalji Tedavisi
Akupunktur ve Fibromiyalji Tedavisi

Akupunktur ve Fibromiyalji Tedavisi

Akupunktur ve fibromiyalji tedavisi konusunda ülkemizdeki hekimlerimiz tarafından seanslar ile düzenli periyotlar şeklinde tedavi uygulaması yapılmaktadır. Bu seans sürecinde hastalar hekimlerinin önerilerini de dikkate alarak bu önerileri günlük yaşamlarına entegre etmelidir.

Akupunktur en çok ağrıları yok etmek için kullanılan ve bu tedavi şekli için özel üretilen iğneler yardımı ile uygulanan bir tedavi şeklidir.

Akupunktur ve fibromiyalji tedavisi de ağrıları gidermek için uygulanabilirliği olan bir tedavi şeklidir. Kişilere bu tanı koyulduktan sonra bir seans planlaması yapılarak ağrıların oluştuğu bölgeler, psikolojik durumların da giderilmesi adına özel noktalar hekim tarafından belirlenir ve tedavi kalıcı olarak sağlanır.


Akupunktur ile sadece fibromiyaljinin yok açtığı duygu durum ve ağrıların tedavisi değil birçok nedenden kaynaklı ruhsal anksiyete, depresif hal ve bedensel ağrıların tedavisi mümkündür.

Yani kişilerde bu belirtilerin birçoğu varsa ve başka herhangi bir nedenden kaynaklanan herhangi bir sorun yoksa gönül rahatlığı ile kişinin yaşadığı ruhsal ve bedensel problemler akupunktur tedavisi sayesinde kalıcı bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır.

Bunun için uygulanan tedavinin basınç noktalarını belirlemek adına kişi bütün problemlerinden hekimine net bir şekilde bahsetmelidir.


Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji; kişilerin sürekli olarak kaslarında ve kemik dokularında yaygın ağrı hissetmesi, genel olarak yorgunluk hissi ve tükenmişlik sendromu ile karakterize bir hastalıktır.

Hastalığın belirtileri ve hassasiyet noktaları kişiden kişiye değişebilmektedir ve tam tanı koymak için uygulanabilecek özel bir tetkik de yoktur. Hekimin elindeki en önemli veri hastanın genel durumunu tanımlama şekli ve bunların başka herhangi bir nedene dayandırılamamasıdır.

Bu nedenle bütün hastalarımıza tedavilerinin etkili bir şekilde yapılabilmesi için kesinlikle hastalık öyküsü alma sırasında yaşadıkları problemleri net bir şekilde hekimlerine belirtmeleri gerekmektedir.

Hastalığın bir dezavantajı belirtilerinin diğer birçok hastalığa benzemesi nedeniyle bu hastalıklardan herhangi biri ile karıştırılmasıdır. Bu nedenle kişilerin danıştıkları hekimlerine verdikleri bilgiler çok önemlidir.

Fibromiyalji belirtileri; yorgunluk, çeşitli uyku sorunları, sabahları uyandığında her ne kadar uzun süre uyumuşsa da dinlenememiş hissi ve yataktan kalkamamak, kronik hale gelmiş baş ağrıları, depresyon, kaygı hali, odaklanma bozuklukları ve dikkatte azalma, karnın alt kısmında ağrı, nefes almada zorlanmalar, kulak çınlaması, regl döneminde ağrıların artması, çabuk yorulma ve egzersiz sırasında güçsüzlük hissi ve sinirlilik hali şeklindedir. Belirtilerin tamamı her hastada görülecek diye bir kaide de yoktur.

 

Fibromiyaljinin Noktaları

Fibromiyaljinin hafif basınç uygulandığında bile ciddi ağrılara sebebiyet veren çok sayıda farklı noktası bulunmakla beraber bu noktalar kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Bu noktalardan bazıları:

Göğsün üst bölgesi

Kalça

Diz

Dirsek

Başın arka kısmı

Omuzların üst kısmı

Kişilerde bu noktaların yanı sıra fibromiyalji için kesin tanı koyabilmesi adına ağrıların üç aydan fazla süredir görülmesi ve diğer herhangi bir nedenle açıklanamaması yeterlidir.

 

Herkes Akupunktur Eğitimi Alabilir mi?

Temel bir şekilde ilköğretim yıllarından, lise yıllarından kalan biyoloji bilgilerine sahip olan herkes akupunktur eğitimi alabilir.

Bu alanda eğitimci olan Geleneksel Tıp Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Doktor Mete ÖZTÜRK tarafından üç modül şeklinde akupunktur eğitimi vermektedir.

Birinci modülde 360 tane akupunktur noktasından 40’ı açık ve net bir şekilde kişilere gösterilerek, tek tek açıklanarak yalnızca bir günde öğretilmektedir.

Tek bir gün alan ilk modülden sonra eğitime katılımda bulunan herkes dikkatli bir dinleme sağladığında çevresindekilere akupunktur uygulayabilecek yeterli bilgi düzeyine gelmektedir.

Ancak tam olarak felsefesinin anlaşılması ve yapısının kavranması elbette ki zaman alan bir işlemdir.

Hacamat Derneği Başkanı Geleneksel Tıp Uzmanı Süleyman GÖK 17 farklı ülkede hacamat ve akupunktur alanında kişilere eğitim sağlamıştır. Bu konudaki düşüncesini de ‘’ Akupunkturu bir günde öğrenebilirsiniz ama anlamak üç yılı geçebilir.’’ sözü ile dile getirmiştir.

 

En İyi Akupunktur Kursu Veren Kurumlar

İstanbul Medipol Üniversitesi sadece tıp doktorları için 6 aylık süreç içerisinde 15.000 ₺ şeklinde akupunktur eğitimi vermektedir.

Geleneksel Tıp Akademisi 3 modül şeklinde eğitim vermektedir. Her bir modül tek bir günde bitirilir. Modül başına 1000 – 1200 ₺ şeklinde ücretlendirme ile gerekli tüm bilgiler öğrencilere sağlanmaktadır ve eğitime isteyen herkesin katılma hakkı vardır.

Burada eğitim verenlerden biri yukarıda adından bahsettiğimiz Uzman Doktor Mete ÖZTÜRK hocamızdır. Türkiye’nin en iyi akupunktur eğitmenlerinden biri olan hocamıza daha kapsamlı bilgi almak adına +90 532 301 10 46 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Dr. Azad TANRİVERDİEV de iki yıl Çin’de bizzat akupunkturun doğduğu yerde eğitim almış ve on yıl süre Moskova’da akupunkturun bütün incelikleri hakkında tecrübe kazanmış Türkiye ve Azerbaycan genelinde akupunktur alanında kurs veren değerli hocalarımızdandır.

Akupunktur tedavileri, kursları ve seansları veya aklınıza takılan başka bu alanda herhangi bir bilgi için de Hacamat Derneği Başkanı Geleneksel Tıp Uzmanı Süleyman GÖK’e Almanya, ve diğer tüm Avrupa ülkelerinden herhangi birinden +49 157 316 344 33 numaralı telefon ile ulaşarak kendisine danışabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir eyaletinden arama yapacakları için de +1 714 909 46 66 numaralı telefon numarası yine Uzm. Dr. Süleyman GÖK’e aittir.

Hacamat Derneği Başkanı olan Geleneksel Tıp Uzmanı Süleyman GÖK 17 farklı ülkede uzun yıllardır hacamat ve akupunktur alanında insanları eğitmektedir ve eğitmeye de devam etmektedir. Bu konu ile merakı olanlar için de geniş bilgilere yer verdiği Hacamat Kupa Terapisi ve Mucize Tedavi Tıbbi Sülük adlı eserleri bulunmaktadır.

 

Daha kapsamlı bilgi için gelenekseltipakademisi.com adlı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ

+90 532 445 58 49 Whats App
 www.karagozmedya.com