Akupunkturun Faydaları ve Uygulanışı

Akupunktur uygulamasını yapan kişi sinirlerin konumları hakkında bilgili ve tecrübeli olmalıdır.

Akupunkturun Faydaları ve Uygulanışı
Akupunkturun Faydaları ve Uygulanışı

Akupunkturun Faydaları ve Uygulanışı

Akupunkturun uygulanışı basit bir temele dayanmaktadır. Bu uygulamada el becerisi ve bilgi büyük önem taşımaktadır. Akupunktur uygulamasını yapan kişi sinirlerin konumları hakkında bilgili ve tecrübeli olmalıdır. Akupunkturun yanlış yerlerde uygulanması hem iyileşme açısından bir faydası olmayan hem de başka problemlerin doğmasına neden olabilme olasılığı bulunan bir işlem halini alabilir.

Bu nedenle akupunktur tedavisi almak isteyen hastaların gidecekleri hekim konusunda ciddi bir araştırma yapması gerekmektedir. Araştırmalar sonucunda hareket edilmeli ve kendinizi emin ellere teslim etmelisiniz.

Özellikle de akupunktur uygulamasının yapıldığı mekan çok önemlidir. İğneler farkı farklı hastalarda kullanıldığında AIDS ve hepatit gibi ciddi viral hastalıkların gelişme riski bulunmaktadır. Bu nedenle iğneler kişiye özel paketlerde üretilmektedir ve işlem sonrasında atılmaktadır. Ortamın hijyenik olması da herhangi bir enfeksiyon riskini en aza indirgemek için önemlidir.

Akupunkturun Faydaları Nelerdir?

Akupunkturun faydaları konusunda en önemli unsur bu uygulamada herhangi bir yan etki bulunmamasıdır. Kişiler tedavi öncesinde akupunktur tedavisi almaya uygun olup olmadıkları bakımından değerlendirmeden geçerler. Değerlendirme sırasında tedavi için herhangi bir engel görülmezse akupunktur tedavisi sonrasında da herhangi bir olumsuz yan etki ile karşılaşılmamaktadır.

Akupunkturun faydaları konusunda bir diğer unsur da kilo verme üzerinedir. Kişi ister kilo vermek maksatlı akupunktur tedavisine başlasın ister başlamasın akupunktur tedavisinin mide asidinde azalmaya yol açmasından dolayı kilo verme olayı gerçekleşecektir. Bu azalma seanslar ilerledikçe gerçekleşir ve hastalar seanslar tamamlamadan bile zayıflama sürecine girerler.

Bu dönemde hasta hangi nedenle akupunktur tedavisi alırsa alsın beslenme alışkanlığında düzenleme yapılarak obeziteden, insülin direncinden, karaciğer yağlanmasından ve polikistik over sendromunun yol açtığı adet sorunlarından kurtulabilir.

Akupunkturun faydaları konusunun en önemli unsurlarından biri de seratonin salgısında görülen artıştır. Bu sayede hastada stres düzeyi azalır, kişi rahatlar, vücudunda stres kaynaklı ortaya çıkan adrenalin miktarı azalır, varsa depresif duygu durumu rahatlar, strese bağlı ciltte oluşan döküntü ve kaşıntıları giderir ve anksiyete krizleri, panik ataklar gibi durumlarda azalmalar olur. Yani, akupunktur tedavisi kişinin ruh sağlığına da oldukça olumlu katkılarda bulunmaktadır.

Akupunkturun bir başka faydası da bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi etkisidir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bir bireyde alerji ortaya çıkması, gribal enfeksiyonlar, çeşitli organlarda görülen enfeksiyonlara yakalanma riski azalır. Bu kişiler daha dirençli ve güçlü bir bedene sahip olurlar.

Akupunkturun birçok hastalığın tedavisinde uygulanması sırasında vücutta bu etkileri uyandırması onu geleneksel tıbbın en önemli tedavi yollarından biri konumuna getirmektedir. Kişiler hastalıklarına şifa ararlarken mutlaka akupunktur uygulaması konusunda uzmanlaşmış kişilere ulaşmalı ve nasıl bir yol izleneceği konusunda hekimden bilgi almalıdır.

Bu sayede akupunkturun vücudu arındırma ve kişinin ruhu ile bedenini bir bütün olarak ele alıp tam bir iyileşme hali sağlama özelliğinden faydalanmalıdır. 

  

Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ

+90 532 445 58 49 Whats App
www.karagozmedya.com