Hacamat Nasıl Yapılır?

Peki, bu mucizevi yöntem hacamat nasıl yapılır? Hacamat yapmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat günümüzde pek çok sağlık sorununun hem beden sağlığı hem de ruh sağlığını korumak adına ve var olan hastalıkların şifa bulması adına yapılan bir geleneksel tıp yöntemidir.

Bu tedavi yönteminde beden yapısı olarak uygun olan herkes yaptırdığında mutlaka ama mutlaka bir değil, birden fazla fayda ile karşılaşmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle hacamat oldukça değerli bir tedavi yöntemidir ve uzun yıllardır belki de milyarlarca insanın iyileşmesinde kullanılmıştır. O dönemlerden bugüne kadar herhangi bir bozulmaya uğramadan taşınabilmiştir.

Peki, bu mucizevi yöntem hacamat nasıl yapılır? Hacamat yapmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Hacamatın Yapılışı

Hacamatın yapılışı sırasında ilk olarak hastanın 4 saatlik açlığının olup olmadığı ve bu kurala uyup uymadığı teyit edilmektedir. Hasta eğer bu konuda doğru bilgilendirme sağlamaz ise işlem sırasında canı yanacağından uygulama yarıda kesilebilir.

Hasta herhangi bir besin maddesi almamış ve yalnızca az bir miktar su içmiş işe işleme başlanır.

Hacamat uygulamasında kişinin hastalıktan şikayetçi olduğu bölgeye yakın olan akupunktur noktaları seçilir. Bu noktalar işaretlenir ve kupalar hazırlanır.

Kupalar herhangi bir enfeksiyon oluşmaması açısından önceden steril edilmiş olarak gelir.

Belirlenen noktalara hekim tarafından bir neşter yardımı ile çentikler atılır.

Daha sonra kupalar buraları vakumlaması için konulur.

Fizik kuralları gereği kan değil kanın içerisindeki artık maddeler ve ağır metaller kupanın içerisine doğru basınçtan dolayı dolmaya başlar.

Bu sayede ilk seanstan itibaren hasta kendini rahatlamış ve yenilenmiş hisseder.

İşlem tamamlandıktan sonra hasta eve gidebilir ve bir gün boyunca nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda bilgilendirilir.

 

Hacamat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hacamat sonrasında hasta ilk 24 saat içerisinde banyo yapmamalıdır.

En az 3 gün boyunca sindirim zor protein içerikli hayvansal gıdalardan uzak durulmalıdır. Sindirimleri zor olduğundan midenin dinlenmesini bu tür içerikli yiyecekler yorar. Ancak hacamat sonrası dönemde vücut birkaç gün dinlendirilmeli ve adaptasyon sağlamasına izin verilmelidir.

Hacamat sonrası dönemde bol bol su tüketilmelidir. Bu dönem bir arınma dönemi olduğundan özellikle sıvı alımına dikkat edilmeli ve vücudun metabolik faaliyetlerine yardımcı olmak adına bol miktarda su içilmelidir.

Bu dönemde ağır egzersizlerden ve ağır tatlılardan kaçınılmalıdır. Ağır egzersiz kasları yoracağından tercih edilmemelidir. Vücudun mümkün olduğunca az efor sarf etmesi oldukça önemlidir. Aksi halde kişi güçsüzleşebilir. Bu dönemi atlattıktan sonra daha dirençli ve atik bir vücuda sahip olacağınıza ve spor hayatınıza geri dönebileceğinizi unutmayınız.

Hacamat uygulaması sonrası dönemde vücut giden kirli kanın yerine yeni taze kan hücreleri üretir. Bu nedenle bu dönemde kan yapıcı sebze ve meyveler tüketerek vücudunuza yardımcı olabilirsiniz. Bu besinlere vişne, kara dut, yeşil yapraklı sebzeler ve kiraz gibi kırmızı meyveler örnek verilebilir.

 

 

 

Karagöz Medya  Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ

+90 532 445 58 49 Whats App

www.karagozmedya.com