İyi Bir Hafızaya Sahip Olmanın Yolları

Baş ağrısı, hafıza ve davranış bozuklukları gibi belirtilerle kendini gösteren beyin kanseri ilerleyen seviyelerde ameliyat olmayı gerektirebilir.

İyi Bir Hafızaya Sahip Olmanın Yolları

İyi Bir Hafızaya Sahip Olmanın Yolları 

Sağlıklı bir diyet iyi yaşamak için şarttır, ancak yaşlandıkça yediğimiz şeyi değiştirmeli miyiz? Araştırmacılar, gıda grupları ile hafıza kaybı ve benzeri hastalıklar arasındaki bağlantıya dair güçlü kanıtlar buldular. Araştırmacıların buldukları bu bulgular, yaşa bağlı olarak değişebileceğinden yaşa özel diyet kılavuzlarına ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Örneğin, 80 yaşın üzerindeki tahıl tüketimi düşük olan insanlar, hafıza kaybı ve komorbid kalp hastalığı riski altındadır.

UTS araştırma görevlisi Dr Luna Xu bazı gıda grupları ile139.000 yaşlı Avustralyalıdan gelen verileri inceledi. Sonuç olarak hafıza kaybı ve eşlik eden kalp hastalığı veya diyabet arasında güçlü bağlantılar buldu. Dr Xu, yüksek meyve ve sebze tüketiminin, hafıza kaybı ve eşlik eden kalp hastalığı olasılığının azalması ile bağlantılı olduğunu ayrıca protein açısından zengin gıdaların yüksek tüketimi, daha iyi bir hafıza ile ilişkilendirmiştir. Dr. Xu, ayrıca gıda grubu ile hafıza durumu arasındaki bağlantının farklı yaş gruplarına göre değişebileceğini buldu. Yaptığı araştırma, 80 yaş ve üzerindeki tahıl tüketiminin düşük olduğu insanların en yüksek hafıza kaybı ve eşlik eden kalp hastalığı riski altında olduğunu gösterdi. Doktora sonrası araştırma bursu sahibi Dr Xu, bu çalışmalarının, hafıza kaybının ve komorbid kalp hastalığının önlenmesinde yaşlılar için tahıl tüketiminin sağlıklı beslenme önerilerinin diğer yaş gruplarına göre farklılık gösterebileceğini, ayrıca çalışmanın yaşa özel sağlıklı beslenme rehberlerine olan ihtiyacı işaret ettiğini belirtti.

Kafa Hacamatı ;

Kafa hacamatının en büyük faydası dikkat, hafıza, konsantrasyon, unutkanlık gibi zihinsel faaliyetleri tedavi etmesi, görme, işitme, diş ve diş eti problemlerinde iyileşme sağlamasıdır. Kafa hacamatı olan kişiler önceden hiçbir şikayeti olmasa bile çok rahatlama ve hafifleme hissettiklerini belirtirler. 

 

Ücretsiz Online Eğitim Videolarının Devamı İçin Alttaki Linke Tıklayınız.

https://www.youtube.com/watch?v=yVSRHHPiMKs&list=PLFYBxYwBB97FP2Zf8QOfkIORABc4d0V7j

Kafa hacamatının en büyük faydalarından biri de stresanksiyete, psikolojik şikayetlerde çok belirgin iyileşmeler görülmesidir. Sinirliöfkeli, öfke patlaması olan kimselerde en etkili tedavi kafa hacamatıdır. Tabir yerinde ise kişiyi kuş gibi hafifletir. Kafa hacamatından sonra çevresi ile ilişkileri düzelen öfkesini çok rahat kontrol eden insanları görmek bizim için sıradan hale gelmiştir. Kafa hacamatının faydaları arasında tüm vücudu beyin yönettiği için bütün organ fonksiyonlarında düzelmeler görülür. Yüksek tansiyonmigren, sinüzit, genel boyun ve baş ağrılarında kafa hacamatının faydaları oldukça fazladır.

Koronavirüs ile mücadelede hacamat en iyisi 

 

Kronik Hastalıkların Önlenmesinde Diyet Müdahalesi

Avustralyalıların ikinci önde gelen ölüm nedeni olan demans hastalığının en erken önemli belirtilerinden biri hafıza kaybıdır. Demansla yaşayan insanlar ortalama olarak iki ila sekiz eşzamanlı koşula sahiptir ve bu da bilişsel ve fonksiyonel bozukluğu hızlandırabilir. Demanstaki en yaygın komorbiditeler arasında kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve hipertansiyon bulunur.

Dr. Xu, eski popülasyonların çoğu zaman aynı anda birden fazla kronik durumla başa çıktığı göz önünde bulundurularak, kronik hastalıkların önlenmesi ve yönetimine diyet müdahalesinin gerçek bir zorunluluk olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Xu, yaşlanan nüfusları için en iyi sonucu elde etmekle birlikte ortaya çıkan kronik durumların önlenmesinde ve tedavisinde etkili diyet müdahalesini destekleyen güçlü bilimsel kanıtların şart olduğunu sözlerine ekledi.

 

Vegan Diyeti İle Kilo Vermek Mümkün Mü?

Düşük yağlı vegan diyeti, aşırı kilolu / obez yetişkinlerde randomize kontrollü bir çalışmanın sonuçlarına göre, vücut kompozisyonu ve insülin duyarlılığı ile ilgili bağırsak mikrobiyotalarında değişiklikler meydana getirir ve kilo kaybına neden olur. 16 haftalık müdahale boyunca, vegan diyetine sahip bireylerde vücut ağırlığı, günlük (vegan olmayan) diyetlerinde kalanlara kıyasla –5,8 kg (P <.001) kayıp ile önemli ölçüde azaldı. Bu durumun nedeni büyük ölçüde -3.9 kg tedavi etkisi ile yağ kütlesinde meydana gelen düşüştür (P <.001). Vegan yeme planı ile viseral yağ da önemli ölçüde azalma oldu. Her iki diyette de kalori kısıtlaması uygulanmadı.

Kahleova’ya göre, vegan grubunda haftada ortalama yaklaşık bir kilo veya yarım kilo kaybının oldukça iyi bir sonuç olduğunu söyledi. Dahası, önceki çalışmaların, bireylerin vegan diyetinde aynı kalori alımına sahip vegan olmayan bir diyetten iki kat daha fazla kilo verebileceğini gösterdiğini açıkladı. Bu çalışma yürütülürken araştırmacılar bu durumun nedenini öğrenmeyi amaçladı. Kahleova'ya göre sonuçlar, bağırsak mikrobiyomunda faydalı etkiler üreten değişiklikleri işaret etmektedir. Ayrıca, bitki temelli bir diyetle bol miktarda lif yemenin, doğru tür bakteriyi besleyerek bağırsak mikrobiyom bileşimini daha iyi bir şekilde değiştirdiğini, özellikle kilo kaybı da dâhil olmak üzere birçok metabolik fayda sağlayan Faecalibacterium prausnitzii üreten kısa zincirli yağ asidinin, insülin duyarlılığını ve viseral yağ kaybı da dahil olmak üzere yağ kaybını artırdığını ifade etti.

 

 

 

 

Karagöz Medya  Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ

+90 532 445 58 49 Whats App

www.karagozmedya.com