Karaciğeri Yenilemenin En Etkili Yollları

Günlük yaşamda insan vücuduna birçok toksin alınmaktadır. Bu toksinler yiyecek maddelerinde kullanılan katkı maddelerinden, solunan havanın kirliliğinden veya çeşitli ilaçların sürekli kullanımından dolayı vücuda alınmaktadır.

Karaciğeri Yenilemenin En Etkili Yollları

Karaciğeri Yenilemenin En Etkili Yollları

Karaciğer, insanın yaşamını devam ettiren hayati organlardan biridir. Dolayısıyla karaciğer hastalıkları insanın yaşamını tehdit edecek boyutta olabilir. Bu hastalıklar genellikle toksinler, yetersiz beslenme, alkol tüketimi gibi sebepler ile ortaya çıkmaktadır.

DÜZENLİ HACAMAT

Günlük yaşamda insan vücuduna birçok toksin alınmaktadır. Bu toksinler yiyecek maddelerinde kullanılan katkı maddelerinden, solunan havanın kirliliğinden veya çeşitli ilaçların sürekli kullanımından dolayı vücuda alınmaktadır. Uzun vadede karaciğer sağlığı başta olmak üzere vücudun birçok organının işleyişine olumsuz etkilerde bulunan bu toksinlerin vücuttan atılması şarttır. Yüzyıllardır İslam medeniyetleri başta olmak üzere, birçok gelişmiş eski medeniyetlerden itibaren uygulanmaya başlanan ve güvenli bir tedavi olan hacamat, vücutta deri altında biriken kirli kanın atılmasını sağlayan bir tedavi şeklidir. Bu sayede yalnızca karaciğer değil, vücutta çeşitli problemlere neden olan kolestrol sorunundan da kurtulmak mümkündür.

KARACİĞER DOSTU HİNDİBA

Karaciğer dostu olan hindiba yaprakları, koruyucu bir etkiye sahiptir. Salatalarda veya çay olarak tüketilebilir. Vitamin açısından da zengin olan hindiba; sodyum, potasyum ve kalsiyum içermektedir.

Karaciğerde oluşabilecek problemler üzerinde oldukça etkilidir ve karaciğer fonksiyonlarını destekleyici etkilere sahiptir. Aynı zamanda sindirimi de kolaylaştırır.

DEMİRHİNDİ ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Demirhindi çayını hazırlamak için yapmanız gereken ilk şey 1 litre suyu kaynatmaktır. Su kaynamaya başlamadan önce 20 gr demirhindi meyvesini suya ekleyin. İyice kaynadıktan sonra çayı soğumaya bırakın. Çay soğuduktan sonra sabah ve akşam olmak üzere her gün iki kere aç veya tok karnına tüketmeniz gerekir. Çayın içerisine 1 çay kaşığı bal ekleyip tatlandırarak da içebilirsiniz.

ÇİĞ SARIMSAK TOKSİNLERİN ATILMASINI SAĞLAR

En iyi antioksidanlardan biri olan sarımsak, karaciğerin yenilenmesi için oldukça önemli bir besindir. Karaciğer enzimlerini harekete geçiren sarımsak, zararlı toksinlerin vücuttan dışarı atılmasını sağlar.

Antioksidan, allicin ve vitaminler bakımından da oldukça zengin olan sarımsağın içeriğinde bulunan sülfür, karaciğerin görevini yerine getirmesine yardımcı olan enzimlerin üretilmesine destek olur. Doğal bir antibiyotik olan sarımsağın çiğ tüketilmesi gerekir.

AVOKADO KARACİĞER YAĞLANMASINI ENGELLİYOR

Sağlıklı yağ alımı için en uygun besinlerden biri olan avokado, özellikle içerdiğinde bulunan Omega-6 ile karaciğerin yenilenmesini sağlar ve hücrelerin toparlanmasına destek olur. Avokado genel olarak salatalarda veya limon sıkılarak direkt olarak tüketilir.

Her gün birden fazla avokado tüketilmemesi önerilir. Vücuda sağlıklı yağ sağlayan ve biriken zararlı yağ asitlerini yok eden avokado karaciğer yağlanmasına karşı oldukça önemli bir besindir.

HEM ÜZÜM HEM DE ÇEKİRDEĞİ FAYDALI OLDUKÇA FAYDALI

Sağlıklı bir karaciğer için vazgeçilmez besinler arasında üzümde yer almaktadır. Üzümün hem kendisi hem de çekirdeği karaciğer sağlığı için oldukça önem arz eder. Yapılan araştırmalar üzüm çekirdeğinin karaciğer hasarları üzerinde olumlu sonuçlar doğurduğunu göstermektedir.

Vücudu toksinlerden arındırma gibi yaşamsal bir göreve sahip olan karaciğerin kendi kendini temizlemesi için mutlaka üzüm tüketilmesi gerekmektedir.

 

 

 

 


Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ
+90 532 445 58 49 Whats App

www.karagozmedya.com