Oruç Tutmak Coronavirüse Karşı Bağışıklığı Güçlendirir mi ?

Bu yıl Ramazan ayı, Coronavirüsü salgınının gölgesinde ilerlerken, insanlar oruç tutarken bağışıklığın zayıflamasından dolayı endişe etmektedir.

Oruç Tutmak Coronavirüse Karşı Bağışıklığı Güçlendirir mi ?

Oruç Tutmak Coronavirüse Karşı Bağışıklığı Güçlendirir mi ?

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Uzmanlar, sağlıklı bireylerin oruç tutmasının Coronavirüse yakalanma açısından bir risk oluşturmayacağını belirtti. Aynı zamanda Bulut, yapılan bilimsel çalışmaların orucun bağışıklık sistemi için önemli olan antikorların seviyesinde herhangi bir azalmaya rastlanmadığını da belirtti.

Ramazan ayın içerisinde güçlü bir bağışıklık sistemi için beslenmenin oldukça önemli olduğunu ifade eden Bulut, iftarda ilgili şu önerileri sıraladı:

"İftarı, ezan sesi ile startı verilen bir yarış gibi görmeyelim. Peynir, zeytin, hurma gibi iftariyelikler ve mide dostu çorba ile iftarımıza başlayıp, salata ile devam ederek yemek hızımızı yavaşlatmalı, sonrasında ana yemeğe geçmeliyiz. Yavaş yiyemiyorum diyenlerdenseniz mutlaka sofradan kalkıp 15 dakika ara vererek ön iftar ve iftar olarak öğününüzü ikiye bölmelisiniz.”

Mutlaka Sahur Yapın

Sahurun asla ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Uzmanlar,, "Sahurda hafif ve proteince zengin beslenmenin gün boyu tok kalmamızı sağlayacağını unutmayalım. Sahurda tüketilen yumurta, peynir, süt, yoğurt, ceviz, badem içerdikleri çinko sayesinde bağışıklığı güçlendirici etki yapar. Kuru baklagil eklenmiş çorbaların sahurda tüketilmesi hem lif içeriği hem de protein içeriği nedeniyle sahur için iyi seçeneklerdendir. C vitamini ile bağışıklık sistemi arasında yakın bir ilişki olduğu bilinmektedir. Bu sebeple C vitamini yönünden zengin kivi, çilek, greyfurt, portakal gibi meyvelerin ve biber, maydanoz, roka, limon, domates gibi sebzelerin tercih edilmesi önemlidir," diye konuştu.

Bol Bol Su Tüketin

Uzmanlar, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Güçlü bağışıklık sistemi için demir minerali önemlidir. Sahurda tüketilen yumurta, iftarda tüketilen ciğer, et, tavuk, kuru baklagiller gibi gıdaların içerdiği demirden yararlanabilmek için bu gıdaların yanında bolca salata tüketilmeli ve hemen sonra çay içilmesi demir emilimini azaltacağından, hiç olmazsa 45 dakika bekledikten sonra çay tüketmeliyiz. Susuz kalmak zayıf bağışıklık sisteminin önemli sebeplerinden biridir. Bu sebeple iftar ve sahur arasındaki kısa zamanda 10-12 bardak suyu tüketmeye çalışmalıyız.”

Hacamat yaptırın

Hacamat yaptırmak gerçekten de yapılan araştırmalar ışığında bağışıklık sistemini güçlendiric etkisi olan bir detoks yöntemidir. Bu tedavi yönteminde önemli olan arınmadır. Vücudu hacamat ile arındırdıktan sonra kişi birçok hastalığa karşı korunmuş olur.

Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek Covid-19'dan korunmak için hacamat yaptırmak kişinin koronavirüsü hastalığına yakalanma ihtimalinin öncesinde yapıldığında kişiyi hastalığın semptomlarını daha ağır geçirmeye karşı koruyabilmektedir.

 Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ
+90 532 445 58 49 Whats App

www.karagozmedya.com