Ramazan Ayında Hacamat Yaptırılmasında Herhangi Bir Sakınca Var mı?

Bunların yanı sıra Ramazan ayında hacamat yaptırılır mı, sorusuna yanıt vermeden önce bir uzmana danışmak gerektiğini vurgulayalım.

Ramazan Ayında Hacamat Yaptırılmasında Herhangi Bir Sakınca Var mı?

Ramazan Ayında Hacamat Yaptırılmasında Herhangi Bir Sakınca Var mı?

Ramazan ayları geldiğinde hepimizin içinde anlamlandıramadığı bir huzur dönemi meydana gelir. Ancak bu yıl yaşanan Kovid-19 salgını nedeni ile diğer yıllara göre biraz sıkıntılı bir Ramazan dönemi geçirmekteyiz.

Henüz bir aşı bulunamadığından insanlar uzmanların önerileri doğrultusunda modern ve alternatif tıbbın bizlere sunduğu bağışıklık sistemi güçlendirme metotları sayesinde hastalığı kapma ihtimaline karşı savunma sistemlerini güçlendirme yoluna gidiyorlar.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için Ramazan ayında hacamat yaptırılır mı, sorusu da doğal olarak akıllara geliyor.

Hacamat yaptırmak bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendirmektedir. Bunun için de uzman kişiler tarafından belirli kriterler doğrultusunda bir takvim oluşturulmaktadır. Bu takvimde uygun olan günlere göre İslam dininin emrettiği şekilde hacamat uygulaması yapılmaktadır. Yani, bunun bir zamanlaması olduğunu ve her istediğimiz günde hacamat yaptıramayacağımızı bilmeniz gerekmektedir.

Bunların yanı sıra Ramazan ayında hacamat yaptırılır mı, sorusuna yanıt vermeden önce bir uzmana danışmak gerektiğini vurgulayalım.

Hacamat uygulamasını yapan bu ilmin sahibi insanlar bunun zamanlamasını ve dini kriterlerini çok daha ayrıntılı şekilde bilmektedir. Burada yapılmasında bir sakınca yoktur veya vardır denilememesinin nedeni kişinin hacamata neden ihtiyacı olduğunu bilmemekten geçer. Bir kişide ciddi bir hastalık varlığı durumunda tedaviden kaçınmak ve oruç tutmasının sağlığına zarar verdiğini bildiği halde kendisine emanet olarak verilen sağlığını tehlikeye atmak doğru bir davranış değildir.

Hem dinen hem de maddi olarak kişiye bu tür tutumlar ancak ve ancak zarar getirir. Bu nedenle sağlığımızı ilk olarak düşünmeli ve diğer her türlü durumu ikinci plana atmalıyız. Sağlığı kaybetmeden önce korumak; kaybettikten sonra geri getirmeye çalışmaktan çok çok daha kolay bir eylemdir.

Hacamatın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hacamat uygulamasının doğru kişiler tarafından doğru bir ortamda yapılması sonucunda hem maddi hem manevi anlamda pek çok faydası olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Uygulamanın yapımı öncesinde ve sonrasında uyulması gereken birtakım kurallar da bulunmaktadır. Bu kurallar sayesinde kişi kendisine hacamat yapıldıktan sonra bu uygulamanın kendisine kazandırdığı refah seviyesini daha da arttırabilmektedir.

Bir yapanın bir daha yaptırmak istediği hacamat uygulamasının sağlığa faydaları şunlardır:

 • Kişinin zayıflamasına yardımcı olur.
 • Hormon dengesini düzenler.
 • Bağışıklık sistemini, yani; savunma sistemini kuvvetlendirir.
 • Mutluluk hormonunu arttırır.
 • Yıllar içerisinde kan içerisinde birikmiş olan ve dokulara taşınan artık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.
 • Kanı tazeler. Bu sayede dokulara gönderilen taze kanlar ile organ işleyişini güzelleştirir.
 • Dolaşımda yer alan ölü kan hücrelerinin sayısını ciddi anlamda azaltır.
 • Cilde parlaklık ve pembelik sağlar.
 • Saç sağlığını güzelleştirir.
 • Hafızayı kuvvetlendirir.
 • Odaklanma gücünü arttırır.
 • Birbirinden farklı birçok sisteme ait hastalığı elimine etmek ve öncesinde kişiyi hastalıklardan korunmak adına yapılabilmektedir.
 • Ağrıların giderilmesine yardımcı olur.
 • Stresi azaltır. Depresyon, anksiyete gibi stres kaynaklı ve stresin miktarını arttıran hastalıkların belirtilerini ciddi anlamda hafifletir.

 

 

Herkes Hacamat Yapabilir mi?

 

Evet, isteyen herkes hacamat yapmayı öğrenebilir. 

Hacamat Eğitimleri genelde 1 günlük olup 1 günde hiç bir sağlık eğitimi olmayan dahi hacamat ve sülük uygulamasını yapmayı öğrenip kendi ailesine yapabilecek seviyede öğrenebilir.

 

Ücretsiz Online Hacamat Kursu

Adım Adım evde hacamat yapılışını Dünyanın en tecrübeli Hacamat uzmanlarından Süleyman GÖK ve Uzm. Dr. Mete ÖZTÜRK anlatmaktadır. Üstelik tamamen ücretsiz.  +90 532 301 10 46 Whats App

Dr./N Süleyman GÖK (Geleneksel Tıp Hekimi - Hindistan) 2008'den bu yana 17  Ülkede hacamat sülük ve akupunktur eğitimi vermiş bir uzman dır. 

Uzm. Dr. Mete ÖZTÜRK ise Türkiye'nin ilk ve en tecrübeli Hacamat Sülük eğitmenidir.

Ücretsiz Online hacamat kursları için +90 532 301 10 46 yazabilir veya direk web sayfasından bilgi alabilirsiniz. 

Hacamat Enstitüsü Ücretsiz Online Hacamata Kursu web sayfası için Tıklayınız

 

 

 

 

 


 

 

Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ

+90 532 455 58 49 Whats App

www.karagozmedya.com