Tıbbi Sülük Tedavisi Zararları

Benzer şekilde kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda da ciddi kanama meydana geleceğinden bu hastalara da tıbbi sülük tedavisi yapılamamaktadır.

Tıbbi Sülük Tedavisi Zararları
Tıbbi Sülük Tedavisi Zararları

Tıbbi Sülük Tedavisi Zararları

Tıbbi sülük tedavisi birçok hastanın endişe ile yaklaştığı bir tedavi biçimidir. Bu tedavi biçiminde genellikle hastalar sülüğün vücut içerisinde gezinmesinden korkarlar. Ancak bu korku tamamen yersizdir.

Bilinçli ve eğitimli kişiler tarafından uygulanan tıbbi sülük tedavisinde uygulamayı yapan sağlık profesyoneli her zaman hastanın yanı başında kontrol halindedir. Herhangi bir şekilde hastasının yanından ayrılmaz ve sülüklerin yapacakları işi sürekli olarak kontrol ederler. Bu nedenle sülüklerin size bu şekilde zararının dokunması mümkün değildir.

Sülükler alınırken de vücuttan tamamen uzaklaştırılıp imha edilirler. Tedavi sonrasında tüm sülükler vücudunuzdan uzaklaştırılmış olur.

Tıbbi sülük tedavisi bazı kişilere uygulandığında zararlı olabilmektedir. Bu kişiler ön muayene sırasında hekim tarafından tespit edilirler ve kesinlikle kendilerine sülük tedavisi yapılmaz. Aynı zamanda dikkatli ve diğer hastalara göre daha hassas davranılması gereken şeker hastalığı gibi yara iyileşmesinde problem olan hasta grubu da bulunmaktadır.

Bu hastalara da gereken hassasiyet gösterilmektedir ve tıbbi sülük tedavisi sonrası bakımları daha dikkatli bir şekilde yapılmaktadır.

Sülük tedavisinin zararları sağlıklı kişilerde meydana gelmemektedir. Sağlıklı kişilerden kastedilen herhangi bir kanama problemi ve kan hastalığı olmayan kişilerdir. Zaten bu kişilere de tıbbi sülük uygulaması yapılmamaktadır. Örneğin, bir hemofili hastasına kesinlikle sülük tedavisi yapılamaz. Çünkü kanama sırasında problem yaşanır.

Benzer şekilde kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda da ciddi kanama meydana geleceğinden bu hastalara da tıbbi sülük tedavisi yapılamamaktadır.

Ancak bu ve benzer durumlar tespit edilmediğinde hastaların tıbbi sülük tedavisi uygulaması kendisine herhangi bir zarar getirmemektedir.

Tıbbi sülük tedavisinin zararları tedavi sonrası dönemde pansumanlarına ve hekimin belirlediği talimatlara uygun davranmayan hastalarda da meydana gelebilmektedir. Ancak hasta bu kısımların kendi üzerine düşen bir görev olduğunu ve kendi hatalarından kaynaklandığını bilmelidir. Tıbbi sülük tedavisi sonrasında kesinlikle dikkat etmeniz gereken her şeye hekiminizin belirlediği şekilde dikkat etmelisiniz.

Tıbbi sülük tedavisi sonrası dönemde sülüğün kan emdirildiği akupunktur noktalarının üzerleri kaşınmamalıdır. Tedavi sonrasında bu bölgelerde sızlama tipinde hafifçe kaşıntı meydana gelmektedir. Ancak bu normal bir durumdur. Uygulama bölgelerine stilex veya limon suyu gibi uygulamalar yapılarak kaşıntının geçmesi beklenmelidir. Aksi halde yaralar kaşındığında enfeksiyon meydana gelebilir veya kanama açılabilir.

Aynı zamanda bu dönemde hasta pansuman dönemlerini kaçırmamalıdır ve tamponlarını kendi kendine artık ihtiyacının olmadığını düşünerek çıkarmamalıdır. Doktor kontrolüne giderek lezyonların ne durumda olduğunu hekiminden öğrenmeli ve eğer hekimi yeterli görürse tamponlar bir sağlık çalışanı tarafından çıkarılmalıdır.

Tıbbi sülük sonrası yapılması gerekenlerden biri de tedavinin akabinde 24 saat boyunca tam bir dinlenme halinde olmaktır. Kişi bu dönemde kaslarını yormamak adına banyo bile yapmamalı ve vücudunun hastalık etkeni ile biraz daha savaşmasına izin vermelidir. Seansın sona ermesi hastanın o anda hastalık etkeni ile savaşının bittiği anlamına gelmemektedir. Sülüğün enzimleri hala görevlerini yerine getirirler.

  

 

Karagöz Medya Araştırmacı Gazeteci Müjdat GÜLDÜ

+90 532 445 58 49 Whats App 

www.karagozmedya.com